Warning: ob_start(): second array member is not a valid method in /home/turanyay/public_html/mainfile.php on line 86
Turan Yay's Homepage - ILBER ORTAYLI'NIN YENI KITABI

Welcome to Turan Yay's Homepage
  

THE ECONOMIC POINT OF VIEW - IKTISADI BAKIS - PROF. DR. TURAN YAY KISISEL WEB SITESI - www.turanyay.org

Modules
 • Ana Sayfa
 • Anketler
 • Arastir
 • AutoTheme
 • Haberler
 • Icerik
 • Konular
 • SSS
 • Top 10
 • Yayinlar/CV


 • Kitaplarim
  Kitaplarım  T. YAY, 1993,
  F.A. Hayek'te
  İktisadi Düşünce:
  Hayek ve Keynes/
  Keynesciler Tartışması
  ,
  Bursa:Ezgi
  (Tükendi)

  *******************  T.YAY - G.G. YAY, 2000,
  İktisat Yazıları:
  Metodoloji, Düşünce,
  Politika, İstanbul:Beta
  (Tükendi)

  *******************

  ******************


  T.YAY (v.d.), 2005,
  Doğu Anadolu
  Turizm Odaklı
  Bölgesel Kalkınma
  Projesi ve
  Kış Olimpiyatları
  Araştırması,

  İstanbul:İTO
  (tam-metin)

  ****************


  SOZLUK
  Sözlük


  Güncel Türkçe Sözlük  Osmanlıca-Türkçe Sözlük


  İngilizce-Türkçe-Sözlük
  Türkçe-İngilizce Sözlük


  İktisat Terimleri Sözlüğü

  Ekonometri Terimleri
  Karşılıklar Kılavuzu


  Bilim ve Sanat
  Terimleri Ana Sözlüğü


  ISTANBUL
  "İstanbulu sevmezse gönül,
                        aşkı ne anlar"

  Sinema  Tiyatro      Hobi

  Ulaşım      Bilet       Hava


  Finansal Piyasalar
  Finansal Piyasalar


  İş Yatırım

  FinansOnline

  Yatırım Finansman

  Hukuk ve Ekonomi
  Hukuk ve Ekonomi
  Law and Economics page
  of Wikipedia


  Encyclopedia of
  Law &Economics

  (Edward Elgar)  Harvard Law School
  Discussion Papers


  Erasmus Law&Economics
  Review


  E.J.Howell & S.Gkantinis
  "Markets as Regulator:
  A Survey
  "

  L.Kaplow - S.Shavell
  Economic Analysis of Law

  R.Cooter and T.Ulen
  Introduction to
  Law and Economics


  David D.Friedman
  "Law and Economics"


  Ludwig Van den Hauwe
  "Constitutional Economics"

  Yeni Anayasa Taslakları

  Turan Yay
  Yeni Anayasa ve
  Tartışmanın Önemi
   

  Yıldız Teknik Üniversitesi'nde
  "YENİ ANAYASA"  PANELİ


  YENI KESIFLER
  YEPYENİ BİR KEŞİF:
  BOOK
  DUYMAYANLAR BURAYI TIKLASIN    
  GazetelerdenSecmeler: ILBER ORTAYLI'NIN YENI KITABI
  Posted by turanyay on 22.10.2012 Saat: 16:23
  Toplum ve Siyaset 20.10.2012 (Hürriyet)

  Ankaralı gazetecinin hayatından siyaseti alırsanız, kendini çırılçıplak hisseder. İstanbullu gazeteciyse, siyasetin ölçüsü kaçmaya başladı mı “Eyvah sıkıcı mı oluyorum!” telaşına düşer. İsmail Küçükkaya, gazetesinde Ankara gazeteciliği yapmadığını söylüyor ama kendisinin Ankara gazetecisi olduğuna da kabul ediyor.
  O yüzden ‘tarafsız tarihçi’ olarak tarif ettiği İlber Ortyalı Hoca’yı yakaladığı gibi hem kendi kafasını kurcalayan hem de kamuoyunun ilgisini çeken ‘Cümhuriyetin ilk yüzyılı’ konusuna dalıyorlar. 1923-2023 arasına... O soruyor, merak ettiği ne varsa, İlber Hoca da yanıtlıyor. Analizler, tespitler, değerlendirmeler, beklentiler… Hedef bir: “Cümhuriyet ne durumda ve sonraki on yıl içinde ne olabilir?” Bu soruları siz de merak ediyorsanız ve kitabı okursanız cevapları görmüş olursunuz…
  Ayşe Arman
  Bu kitabı neden yaptınız?
  - Ooooo bir sürü sebebi var. En önemli sebep de, İlber Hoca’yla Cümhuriyet’in geçmişine ve geleceğine dair sohbetlerde, kendi yetersizliğimi görmem. Hoca’dan öğrendiklerimle zenginleştim. İnsanlar da zenginleşsin istedim. Ve sonra bir gün, “Neden kitap yapmıyoruz ki?” dedim. Tarihçilerin ve akademisyenlerin kendi aralarında kurdukları ağır ve ağdalı dilden uzak, gündelik hayatın ihtiyaçlarına dönük bir Cümhuriyet anlatımına ihtiyaç vardı…

  Ama hocanın bir sürü kitabı var zaten…

  - Onları beğenmiyorum. Dağınık geliyorlar bana. Oysa hoca burada, daha önce değinmediği konulara belli bir akışkanlıkta değiniyor. Cümhuriyet’in kuruluşu, hatta kurulmadan önceki, Atatürk ve arkadaşlarının oluşturduğu süreç... Yani Osmanlı’nın son dönemi. Çünkü onlar, aslında Osmanlı subayları. Hoca başka kitaplarda bunlara kısmen değindi. Bu kitapta, oradan aldık, günümüze kadar getirdik. Ayrıca hoca, hayatında ilk defa, Demirel, Ecevit, Türkeş, Özal ve Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül analizleri yaptı. Ve ilk defa 2023’e kadar götürdü bunu. Ve uyarıları var...

  EY HÜKÜMET! Nedir?

  - “Ey hükümet!” diyor, “Sen 2023’e kadar böyle parlak ideallere ulaşmak istiyorsan yapmak zorunda olduğu şeyler var. Eğitim politikaları, kültür politikaları, şehirleşme politikaları, enerji politikaları…” Çok ciddi eleştiriler var. Bir uyarı gibi de okunmalı.

  Kolay mıydı İlber Hoca’yla çalışmak…
  - Onunla böyle bir işe kalkışmak dünyanın en zor şeyi! Zihin sıçramaları yapar hoca. Bütün zeki insanlar böyledir. Bilinç akışına yetişemediğim oluyordu. Bir de konuşurken zaman zaman başka yerlere gidiyordu. En zor iş, onu bir yörüngede tutmak. Ama başardık. Bir gün bir yemekte açtım teybi, “Hocam, bana Atatürk’ü anlat” dedim. Bir gün Saray’a gittim, “Hocam, bana Cümhuriyet’i anlat” dedim. Amaç, kendimize saklamayalım, Cümhuriyet’i insanlara gösterelim. Toplumda belli kalıplarla oluşmuş önyargıları kıralım istedim...

  ‘Bilinç akışı’ ve ‘yörünge’ dışında ne tür zorluklar yaşadınız?
  - Üç-dört röportajın ortasında uyuya kaldı. Uykusunun bitmesini bekledim. Bitince, kaldığımız yerden devam ettik. Çünkü inanılmaz yoğun temposu var. Yorulmaması imkansız. Daha dün kendisine, “Böyle program, böyle tempo olmaz!” dedim. Kopenhag’dan geldi, bir gün İstanbul’da kaldı, ertesi gün Antalya... Geldi bir gün İstanbul, sonra başka yer...

  Fakat netice, ikinizi de tatmin etti galiba...
  - Hoca, hiç kimsenin sahiplenmediği kadar bu kitabı sahiplendi. Şu ana kadarki en iyi kitabı, ‘İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı’ydı, bu kitapla onu aşmaya çalıştık. Sanırım yaptık...

  Neden İlber Ortaylı?
  Çünkü benim Türkiye’de gördüğüm en tarafsız tarihçi. Ne o tarafa gider, ne bu tarafa. Bize önce Osmanlı’yı sevdirdi, şimdi de istedim ki Cümhuriyet’i sevdirsin! Tabii ki insanların içinde Cümhuriyet sevgisi vardır ama bu sevgiyi derinleştirmek, zenginleştirmek ve olgunlaştırmak gerek. Biz de bunun için çabaladık.

  Askeri çok hırpalamamak gerekir Cümhuriyet, tamamlanmış bir proje değildirBu kitap, bize ne anlatıyor? Hadi başlayalım…
  - “Türk milleti, asker millettir” diyor, “Türklerin, tarihe armağan ettiği en önemli özellikleri askeri teşkilatlarıdır. Vazgeçemezler. Rejimini adı ne olursa olsun, Türkler, askerlerine güvenmek ve askerleriyle birlikte yol almak durumundadır.”

  Biz buradan ne çıkarıyoruz?
  - Askeri çok hırpalamamak, yıpratmamak gerekir.
  Cümhuriyet konusunda ne diyor?

  -Cümhuriyet olağanüstü güzel bir başarı öyküsüdür. Türklerin zaferidir. Dağılmış bir imparatorluktan, bağımsız ulus devlet yaratma başarısıdır, becerisidir. Başarılmıştır ama tamamlanmış bir proje değildir” diyor. Cümhuriyet kuşakları, Cümhuriyet aydını yetiştirememiştir. Kültür politikları aksaktır, şehirleşme politikaları yarım yamalaktır. Cümhuriyet, kendisini geliştirecek, yeniden yorumlayacak kafalı, genç kuşaklara ihtiyaç duymaktadır. Onun sevincini ve idealini yaşayalım ama onun noksanlarını da görelim. O noksanlar, Cümhuriyetin kendisinden kaynaklanmıyor. Cümhuriyet, demokrasi demek değildir. Cümhuriyete, bürokratik bir Cümhuriyet sıfatından ziyade demokratik bir Cümhuriyet sıfatı kazandırmak, o kuşakların boynunun borcudur.”

  CİDDİ CİDDİ ENDİŞELENİYOR
  Peki ya Kürt sorunu?
  - Hoca’nın en çok kaygılandığı sorun bu. Hoca, iç savaş çıkmasından korkuyor. Ciddi ciddi endişeleniyor. Defalarca uyardı bizi kitap boyunca. Gerek dini aşırılıklar, mezhep de buna dahil, gerekse etnik konulardaki tutumlardan rahatsız. Bunun Türkiye için ciddi sıkıntılar doğurabileceğini söylüyor. Eğer bir iç savaş çıkarsa da vebalinin çok ağır olacağını belirtiyor. “Şimdiden uyarıyorum” diyor.

  “Hocam abartıyorsunuz” demediniz mi, yoksa siz de korkuyor musunuz?
  - Ben iyimserim, mizacım öyle, temkinli bir iyimserim. İlber Hoca öyle değil. Uyarmayı bir tarihçi olarak kendine borç biliyor.

  Başkanlık sistemi hakkında ne diyor?
  - “Söz konusu bile olmamalı” diyor. Türkiye’nin ne tarihine, ne konjonktürüne, ne de coğrafyasına uygun düşeceğini belirtiyor. Türkiye’de rejimin adının belli olduğunu, parlamenter demokratik rejimle yürümemiz gerektiğini söylüyor. Bununla bağlantılı olarak da bu topraklarda Amerikan ya da Fransız tipi modellerin denenmesinin uygun olmayacağını, federatif sistemin burada asla yürümeyeceğini belirtiyor.

  Kim takar hocayı…” derlerse?
  - Diyebilirler. Ama söz konusu kişi, değerli bir tarihçi ve tarihçi bilgeliğiyle bu yorumları yapıyor.

  Kitapta soruyorsunuz, “2023 neden CHP’nin değil de AKP’nin hedefi…”
  - Ya işte bu da Erdoğan’ın siyasal dehası! Tabii ki önce CHP’nin düşünmesi gerekirdi ama nedense ileriye bakan parti hep AK Parti. Zaten CHP ve AK Parti arasındaki temel fark bu: CHP hep geriye, AK Parti hep ileriye bakıyor. CHP negatife sarıyor, AK Parti pozitife. AK Parti hep umuda, CHP karamsarlığa referans veriyor. CHP’nin bu tür şeylerden kurtulması gerek.

  İlber Hoca’nın Recep Tayyip Erdoğan analizlerinde öne çıkan ne var?
  - Güzel Türkçe kullanmasının altını çizdi. “Bu” dedi; “Çok önemli. Bizim eski politikacılarımızda vardı. Bir de partisine çok hakim” dedi; Cümhuriyet tarihinde, partisine bu kadar hakim başka hiçbir lider olmadı…” Aynen bu cümleyi kullandı.

  Otoriter ama diktatör değilKitabınızda ‘Atatürk’ün otoriter olduğu ama diktatör olarak tanımlanamayacağı’ tezi var, neden?
  - Bir kere Atatürk, “Memleket, dışarıdan bir nevi diktatörlük gibi görünüyor” diyerek bundan rahatsızlığını dile getirmiş. Ayrıca hukuki düzenlemeler ve de inkılâplarıyla Avrupa’daki diktatörlerden ayrışıyor.

  Cümhuriyet’in ilan edildiği yıllarda referandum yapılsa Cümhuriyet olmaz mıydı?
  - Atatürk’ünkü büyük bir devrim. Kafasında Cümhuriyet fikri de Anadolu’ya çıkmadan önce beliriyor. Ve bir imparatorluk dağılırken ulus-devlet nasıl kurulursa gereklerini yerine getiriyor. Ama hocanın ifade ettiği şu: Bugün millet Cümhuriyet’i sahiplenmiştir. Osmanlı da onundur. Fakat millette, geçmişe dönük bir özlem yoktur.
  Atatürk’ü yeniden yorumlama zamanı

  Televizyonda Ulusal Kanal’da Atatürk’le ilgili programlar var. Üzülüyorum. Atatürk’ü savunmak, Ulusal Kanal’a mı kaldı? İşçi Partisi’ne mi kaldı? Atatürk marjinal değil, olamaz. O, en temel ortak zeminimiz. Ama doğruya doğru, devletin geçmiş 80-90 yılda yanlış politikaları var. Bizdeki modernleşmeyi devlet yaptı. Ve insanlara dedi ki, “Seni şöyle istiyorum”, resmen vatandaş tanımları koydu ortaya. Hep tepeden inme demokratikleşme ve modernleşme hamleleri yapıldı. Birey olamadı insanlar. Bunu yaparken de Atatürk’ü günümüz koşullarına uyumlandırmadı. Bayram kutlamalarımız bile buna dahil. Atatürk’ü koruyoruz deyip ona zarar verdiler. Bence Atatürk’ü, Cümhuriyet’i yeniden yorumlamanın tam zamanı…

  Atatürk ve Cümhuriyet çocuk azarlar gibi eleştirilmez

  Belki dört kez Vamık Volkan’ın ‘Ölümsüz Atatürk’ kitabını okudum. Zamanında yasaklanmış bir kitap. Yasaklanmış hallerini de okudum. İnsani özellikleri onu sevmemi engellemedi, daha da çok sevdim. Ama İlber Hoca’nın söylediği bir şey var. “Hocam” diyorum, Cümhuriyet’i eleştirmemiz gerekiyor. Çünkü onun taşıyıcıları hatalar yapıyor!” Hoca araya giriyor, “Gayet tabii eleştirmeliyiz. Ama asla çocuğunu azarlar gibi değil!” Çünkü Hoca görüyor bugün eleştirenler çocuğunu azarlar gibi eleştiriyor. Hoyratça. Atatürk’ü de eleştirebilirsin ama bu Cümhuriyet’i kurarkenki olağanüstü katkılarını düşün. Dini, insanı, ahlaki, vicdanı bütün değer yargılarına göre bu boynunun borcudur…

  Bütün sorunları hallettik de iş Atatürk’ü eleştirmeye mi kaldı?
  Atatürk’ün bazı tercihleri tabii ki sorgulanabilir. Ama bunu yaparken o dönemin koşullarını hiçbir zaman unutmadan ve aynı zamanda uluslararası konjonktürü göz ardı etmeden değerlendirmede bulunmak zorundasınız. 21’inci yüzyıldan 90 yıl öncesine gidip eleştiri yapmak gayet tabii ki kolay. Ayrıca da benim gönlüm hep şunu söyler: Bütün sorunları hallettik de iş Atatürk’ü eleştirmeye mi geldi?

    
  Universite
  Yeditepe Üniversitesi
  Ticari Bilimler Fakültesi
   


  GUNCEL EKO YORUM
  IKTISATCILARIN
  GUNCEL
  YORUMLARI
   
  GAZETELERDEN SEÇMELER: TOPLUMA DEGER KATANLAR
  KEMAL KARPAT
  kemal karpat ile ilgili görsel sonucu

  ***************
  ORHAN PAMUK

  "Kafamda Bir Tuhaflık"
  *****************
  *****************
  ************
  KEMAL DERVİS

  *************


  ************
  NİLÜFER GÖLE
  "İktidarın
  Sosyolojisi"

  *************
  ZAFER TOPRAK:
  "1908'de
  Vatandaş,
  1923'te Halk ve
  Millet vardır."

  **************
  İLBER ORTAYLI:
  Cümhuriyetin İlk
  Yüzyılı
  1923-2023

  *****huriyetin İlk Yüzyılı 1923-2023

  ******************
  Bir ülke kurma projesi
  ve Türkiye

  ERİC JAN ZÜRCHER ile ilgili görsel sonucu
  ERİC JAN ZÜRCHER ile ilgili görsel sonucu

  *******************  Maya Jaggi, A Life in Writing
  "ORHAN PAMUK:
  Between Two Worlds"
  The Guardian,

  Orhan Pamuk
  Nobel Konuşması


  *********************
  İlber Ortaylı: 2007 Türkiyesi

  ****


  NOBEL IKTISAT ODULU
  Nobel İktisat Ödülü

  Nobel Prize in Economics

  ***********
  Nobel 2009
  Economic
  Governance


  Prize Lecture:
  Beyond Markets and
  States: Polycentric
  Governance of Complex
  Economic Systems

  Elinor Ostrom
  Indiana University


  Prize Lecture:
  Transaction Cost
  Economics


  Oliver E. Williamson
  Un. of California


  ***************
  Laureate 2008

  "for his analysis of
  trade patterns and
  location of economic
  activity"

  Paul Krugman
  (1953)USA
  Princeton University


  ***************

  NOBEL ÖDÜLLÜ
  İKTİSATÇILAR
  2008-1969  Laureate 1970
  Paul Samuelson
   :"How I Became
   an  Economist"


  Laureate 1986
  James Buchanan:
  "Notes on Nobelity"  Laureate 2001
  George A. Akerlof:
  "Writing the
  'The Market for Lemons'
  : A Personal and
  Interpretive Essay"
     © 2007 by Turan YAY

  PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
  Sayfa Üretimi: 0.16 Saniye